100G QSFP28 to 4x 25G SFP28 Direct Attach Cable utilizes passive copper technology, ensuring reliable connectivity without the need for additional power. It offers a seamless connection between a 100G QSFP28 port and four 25G SFP28 ports, meeting the requirements of industry standards IEEE 802.3bj, SFF-8402, and SFF-8665.
Key features
- Lower Power Consumption ≤0.125W
- Copper Cable to Save OPEX
- 60mm Minimum Bend Radius for Easy Cabling
- Tested in Host Devices for Proven Interoperability
- Easy Plug-and-Play
- Supports 100G to 4x 25G Ethernet Interoperability
| Items | Parameters |
| Connector Type | QSFP28 to SFP28 |
| Max Data Rate | 100Gbps |
| Cable Type | Passive Twinax |
| Wire AWG | 30AWG |
| Cable Length | 1m (3.28ft) |
| Minimum Bend Radius | 60mm |
| Power Consumption | ≤0.125W |
| Power Supply | 3.3V |
| Jacket Material | PVC (OFNR) |
| Temperature | 0 to 70°C (32 to 158°F) |




